آخرين مطالب

غوغاي ساز و صدا بر صحنه کنسرت گيلان مقالات

غوغاي ساز و صدا بر صحنه کنسرت گيلان

  بزرگنمايي:

گيلان انلاين- پس از پايان ماه هاي پر آئين محرم و صفر در گيلان ، تکرار پر بسامد شعر و موسيقي و تئاتر در گيلان بگونه اي است که وقت براي فرهنگ دوستان در سکوت نمي گذرد و اجرا پس از اجرا هياهويي در استان افکنده است.
مردمان سرزمين فرهنگ و هنر اين روزها شادمان از برگزاري اجراهاي فاخر در سالن هاي فرهنگي و هنري گيلان هر بار پياپي با نواي کنسرتي ، آواي خوش تعزيه اي ، کلام تئاتري و گاه خط به خط شعري و پرده پرده اکراني سيراب مي شوند.
اين روزها کمانچه استاد کيهان کلهر بر صحنه کنسرت گيلان شيدايي مي کند و هنوز صاحبدلان از اين موسيقي اثيري سيراب نگشته اند که بنرهاي ناگفته استاد شهرام و حافظ ناظري در شهر هاي استان استوار شده است.
خوش خبر آنکه از دور و نزديک بگوش مي رسد ، يادمان خوش ترانه هاي گيلکي استاد ناصر مسعودي - استاد برجسته موسيقي ايراني و گيلکي - پس از چندين سال دوري به صحنه اجرا باز خواهد گشت و در 16 و 17 دي ماه کنسرت برگزار مي کند.
مردمان اين سرزمين صدايش را مخمل آبي خوانده اند و نوايش را سخاوتي در تاريخ موسيقي و با افتخار مي گويند: ناصر مسعودي يادمان خوش ترانه هاي گيلکي است .
ژيلا طهماسبي بانوي ميانسال گيلاني است که از شنيدن بازگشت ناصر مسعودي به صحنه اجرا بر سر ذوق آمده و مي گويد: تا نبينم باور نمي کنم که بلبلمان برگشته است.
وي با اشتياق سخن مي گويد و ادامه مي دهد: همه مردم اين سرزمين با صداي استاد خاطره دارند چرا نبايد بخواند؟
استاد مسعودي قرار است با همراهي گروهي از نوازندگان جوان، به سرپرستي محمد انشايي در تالار نامجوي مجموعه يادگار امام رشت کنسرت بدهد.
همه قطعه هاي اين کنسرت از آلبوم‌هاي قديمي استاد انتخاب شده و با ارکستر سنتي اجرا مي‌شود؛ در اين کنسرت فرهاد يحيي پور (ني)، آذرنوش قلي پور (سنتور)، مزدک زياري (تار)، ايمان عيني خراساني (عود)، نويد شعبان زاده (ويلون)،‌ فراز عشقي صحرايي (ويلون)، دانيال اسدي راد (ويولا)، کيوان حبيب زاده (ويلونسل)، کيارش عشقي (دايره)، آرين قلي پور (تنبک) و محمد انشايي (کمانچه) نوازندگي مي کنند.
ملاحت حداد، سمرا پسنديده، ترانه نوروزي و شميا پسنديده نيز همخواناني هستند که در اين کنسرت صداي بلبل گيلان را همراهي مي کنند.
افزون بر اين کنسرت، قرار است بزودي دو آلبوم تازه از استاد ناصر مسعودي با نام هاي «حالا چرا؟» و «خورشيد خانم» منتشر شود.
آلبوم نخست داراي قطعه هايي با شعرهاي فارسي و با آهنگسازي استاد مسعودي است و آهنگ هاي دومي را هم مسعود لاهيجي بر اساس شعرهايي از شيون فومني ساخته و تنظيم هر دوي اين آلبوم ها را هم مجيد درخشاني برعهده داشته است.
استاد ناصر مسعودي اواسط دهه‌ 30، فعاليت خود را با تئاتر و سپس راديوي رشت آغاز کرد و از اواخر همين دهه‌ به راديو تهران راه پيدا کرد.
تيمور گورگين شاعر برخي از ترانه هاي گيلکي ناصر مسعودي در گفت و گو با ايرنا گفته است: اشعار من سه بعدي است و برگرفته از سرزمينم و صداي مسعودي که پرورش يافته استاداني چون علي اکبر شهنازي، محمودي خوانساري و احمد عبادي است، هويت گيلان است.
وي ادامه مي دهد: ناصر مسعودي بيش از 200 ترانه اجرا کرد که اغلب آنها ماندگار شدند و او نه تنها در موسيقي بومي بلکه در موسيقي ملي نيز نقشي تاريخي ايفا کرد.
اسب سفيد ، گل شقايق ، تي عيد ترا مبارک، گول لاله ول بيگفته، آب طلا ، خوشه برنج و ... اشعاري است از گورگين که با صداي ناصر مسعودي خوانده شده است.
از استاد مسعودي آلبوم هاي گوناگوني منتشر شده که از جمله آنها مي توان کوراشيم ، قلندر و هلاچين را نام برد. البته پس از اجراي هاي متناوب در گيلان خبر برگزار نشدن کنسرت فرزاد فرزين در آستارا خبر ساز شد و خاطر مکدر کرد اما معاون هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد گيلان بيان کرد: در سه سال گذشته در گيلان هيچ کنسرتي لغو نشده است.
سيد وحيد فخر موسوي گفت: خوشبختانه به دليل تعداد بالاي علاقه مندان به هنر و موسيقي در استان گيلان معمولا کنسرت‌ها با استقبال زياد شهروندان مواجه مي‌شود اما براساس اتفاقات يا مصادف شدن بعضي کنسرت‌ها با ايام خاصي از سال، شاهد کاهش استقبال مي‌شويم که درباره کنسرت فرزاد فرزين در آستارا اين موضوع صدق مي‌کند و دليل ديگري مانند فشارهاي بيروني براي لغو آن وجود ندارد.
وي با تاکيد بر اينکه خوشبختانه در سه سال گذشته در گيلان هيچ کنسرتي لغو نشده، گفت: اگر مواردي هم شاهد برگزار کنسرتي نبوديم به دليل فروش بليت ناکافي و يا اختلاف برگزار کننده با گروه کنسرت گذار بوده است.
فخرموسوي برگزاري حجم بالاي برگزاري کنسرت طي سه سال گذشته در استان گيلان را نتيجه علاقه‌مندي مردم به موسيقي دانست و گفت: برگزاري اين تعداد کنسرت در سايه همدلي همه‌ دستگاه‌ها امکان پذير شد تا لحظات خاطره انگيزي براي مردم ثبت شود.
وي در ادامه به رضايت خاطر اکثر خوانندگان و گروه هاي موسيقي بعد از سفر به گيلان اشاره کرد و گفت: اکثر هنرمنداني که براي اجراهاي هنري به استان سفر مي‌کنند، از شور و شعور بالاي مردم اين جغرافيا در مواجهه با آثار هنري ابراز خشنودي مي‌کنند و از علاقه‌مندي خود براي اجراهاي ديگر در اين استان خبر مي‌دهند.
کنسرت فرزاد فرزين که قرار بود جمعه سوم دي ماه جاري از ساعت 18 تا 23 شب در تالار ملک نياي آستارا برگزار شود، به گفته رئيس اداره فرهنگ و ارشاد آستارا به دليل فروش نرفتن بليت‌ها به مقدار کافي برگزار نشده است.
مي گويند نمي توان برگشت و آغاز خوبي داشت اما مي توان شروع کرد و پايان خوبي داشت؛ اين روزها تکرار پر بسامد شعر و موسيقي و تئاتر در گيلان بگونه اي است که وقت براي فرهنگ دوستان و هنر دوستان اين سرزمين در سکوت نمي گذرد ...
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سپیدرود مردم؛ دور از مردم

اصالت در برابر حمایت، پاداشی برای انتخاب صنایع دستی گیلان

«سرطان اداری» ، یک قدم مانده تا «کما»

داستان یک تجاوز و جامعه ای با حس بی عدالتی، تبعیض، تحقیر و ناامنی‌

آداب و رسوم گیلانیان در ماه مهمانی خدا/ از نذری افطار تاعشرخوانی

حادثه کازرون و درس هایی برای نمایندگان گیلان

گرد فراموشی بر آیین های رمضان در آستارا

ما شما را رصد می کنیم، آقای امپراطور

از رای خود پشیمان نیستم اما …

روابط عمومی فعال؛ نیاز یا ضرورت؟!

ضرورت صرفه‌جویی کشاورزان در مصرف آب

وقتی عسل آوران نان آور خانه می شوند

ترنم هفت نوا در محفل عاشقان

نسخه های مبهم نماینده آستارا برای رئیس جمهور و استاندار گیلان!

ششمین جشنواره« بهار نارنج» در کومله لنگرود برگزار می شود

سقوط پان ترک ها به دره حیران آستارا

دیروز تمام شد، بانو!

چهارشنبه ای برای خاتون

چهارشنبه سوری، شادمانه یک آغاز در گیلان

بگذارید خودکفایی برنج همچنان در شعار باقی بماند!؟

ژل رویال، ماده‌ غذایی ارزشمند و معجزه‌گر در درمان بیماریها

افتتاح راه آهن گیلان و آمارهای غلط!

عجله بیش از حد برای گلزنی؛ بلای جان سپیدرود رشت!

گیلان در گازانبر مهاجران

چه شد که شهردار کاربلد و بین‌المللی رشت اینگونه محافظه کار شده است؟!

تغییر از شهرنشینی به شهرگرایی، نیازمند شهری انسان محور

123، مامن بی پناهان

آقای شهردار جلوی ضرر را هر وقت بگیری، منفعت است!

برای یکبار هم که شده فقط تسلیت نگوییم!

تبخال بیماری ویروسی، بی‌خطر و خودبخود بهبود یابنده است

سریال جایزه شبکه باران و تبلیغاتی که جواب نمی دهد!

شب های آستارا تماشا دارد

باغ طبیعت لاکان؛ اکوتوریسم با کمپوست؟!

دو روی سکه تلگرام

تأملی بر رسانه گریزی برخی مسئولان -

اتاق شکوفایی؛ روزنه امیدی برای تحقق اهداف توسعه پایدار

چرا پشیمانی سیاسی در ایران معنایی ندارد/به جوانان اعتماد کنیم

پاس گل مخالفان دولت برای مخالفان نظام

توسعه استان، سرمایه گذاری و میزبانی خوب

بوم گردی؛ طرحی بر لبه تیغ

منطقه آزاد انزلی رویای ناتمام گیلانیان*مجید صیادنورد

سازه های نا ایمن، آوار را فریاد می زنند

نت هایی همایون

نقدی بر فروش اجباری کتاب در آئین های رونمایی آن-

تولید صادرات محور؛ موتور حرکت اقتصاد مقاومتی

تیم ملی فوتبال و توپ پنچر همگرایی عمومی

تابلوبدستان، معضلی در حوزه گردشگری گیلان

پرواز مرغان دریایی بر فراز آسمان شهر انزلی

چرا نیمی از مردم کار نمی‌کنند؟

«تتکا»حمایت کسب و کارهای روستایی در گیلان