آخرين مطالب

ما ز ياران چشم ياري داشتيم مقالات

ما ز ياران چشم ياري داشتيم

  بزرگنمايي:

گيلان انلاين- دقيقاً از چاپ سرمقاله هفته پيش که يکشنبه گذشته در خصوص لايحه بودجه سال 1396 منتشر شده بود يک هفته سپري شده و متاسفانه از آقاي محمدي به عنوان رئيس سازمان برنامه و بودجه گيلان و ديگر دست اندرکاران آن مجموعه که داعيه دار تدبير و اميد هستند، آن انتظاري که داشتم برآورده نشد و از طرح سوالي که در پي مطالعه گفتگوي مهندس اصغريان (معاون استانداري گيلان) برايم در مورد کاهش بودجه گيلان در سال 96 بوجود آورده بود، هرگز به پاسخي نرسيدم و ايشان به جاي روال مستدل و قانوني آن که مي توانستند به سرمقاله ام پاسخ و جوابيه اي طبق قانون مطبوعات داده و شفاف سازي کنند و بنده حقير را که ارادت ويژه اي به خود آقاي محمدي دارم ، حداقل از جريان و اشتباه محاسباتي ام آگاه کنند تا در اولين شماره روزنامه آن را به درستي منتشر و مردم را نيز از اين امور به آگاهي برسانم، اما به مصداق شعر معروف " ما زياران چشم ياري داشتيم / خود غلط بود آنچه مي پنداشتيم" ايشان ما را در صف مخالفان دولت قرار داده و با کذب خواندن کليت سرمقاله ام، با يک سايت گفتگوي کوتاهي تحت عنوان جوابيه انجام دادند و در ادامه با ترتيب دادن يک کنفرانس خبري با واکنش هايي تند، با جامعه رسانه اي استان احساسي برخورد کردند؛ انگار طرح موضوع ضرورت احقاق حق استان در لايحه بودجه سال آتي يک جنايت ، يک توهين بزرگ و بقول ايشان کفران نعمت الهي بود!
ايشان ابتدا از طريق سايت خزر آنلاين اعلام نمودند اين حرف ها کذب محض هست و مگر مي شود با حضور جناب دکتر نوبخت بودجه استان نه يک درصد و دو درصد، بلکه 12 درصد کاهش يابد؟ و چند روز بعد با برگزاري يک نشست خبري با اصحاب رسانه و مطبوعات، سخناني را بر زبان جاري کردند که نشان از ناراحتي شديد ايشان از برخي واقعيات تلخ در اين روزنامه داشت.
عمده ترين محورهاي صحبت اين مقام محترم بر اين اصول استوار بود که صحبت هاي افراد غير از کارشناسان سازمان برنامه و بودجه غير کارشناسي است! و مطبوعات جايي نيست که افراد نا اهل در آن دوام بياورند و بالاخره اينکه لايحه بودجه فعلا در مجلس تصويب نشده و در حال حاضر نبايد در خصوص اين بودجه جلسات غير کارشناسي گذاشته شود.
هرچند که صحبت هاي اين مقام مسئول را چند باري خواندم ولي هرگز نتوانستم از دل آن پاسخ سوال و ابهامم را در خصوص کاهش بودجه سال 96 بيابم؛ بالاخره با آن همه صحبت هاي طولاني، ايشان نگفتند که سهم گيلان در لايحه بودجه کشور در بخش عمراني و جاري در مقايسه با رشد ميانگين کشوري چقدر است؟ و آيا کاهشي هست يا افزايشي؟ فقط تاکيدشان اين بود که هيچکس غير از سازمان برنامه و بودجه حق اظهارنظر در مورد لايحه بودجه را ندارد، چون کارشناس سازمان نيست و با قرار گرفتن يک مدير لايق گيلاني در راس سازمان برنامه و بودجه کشور بايد بپذيريم که امکان تضييع حق گيلان اساساً وجود ندارد!
اينکه مديري بخواهد در مقابل بيان نظرات يک فرد يا يک خبرنگار و احتمالاً افشاي يک حقيقت به همه افراد، بويژه اصحاب خبر به نوعي توهين نمايد و يک نقد ساده را با تهمت و افترا مقايسه کند، در کمتر دوره اي و از زبان کمتر مديري شنيده شده آن هم در دولت جناب آقاي دکتر روحاني که متخلق به اخلاق اسلامي و انساني هست؛ اينکه کسي تصور کند بواسطه تنها يکي دو سال فعاليت در بخش اجرايي استان و به پشتوانه تدريس علم جامعه شناسي، فقط و فقط خودش و نيز کارشناسان سازمان برنامه و بودجه حق اظهار نظر در مورد لايحه بودجه را دارند ، توهيني بزرگ و آشکار به همه صاحب نظران بودجه اي و اقتصادي استان تلقي مي گردد.
ايشان گفتند چون لايحه بودجه در حال بررسي در مجلس هست، فعلا نبايد در مورد آن بحث و بررسي کرد و بقول ايشان جلسه غيرکارشناسي گذاشت!
آيا پس از بررسي و تصويب لايحه و ابلاغ آن بعنوان قانون ، کسي مي تواند در آن تغييري ايجاد نمايد؟ اساسا شما و ساير مديران استاني چه نقشي در تهيه و تدوين لايحه بودجه و پس از آن اطلاع رساني موثر به نمايندگان مجلس در مورد تجزيه و تحليل بودجه و ضرورت هاي دفاع از حقوق استان در لايحه داشتيد؟ آيا انکار حقيقت هاي تلخ از تلخي آن مي کاهد؟
آقاي محمدي اين مدل واکنش شما يادآور دگماتيزمي است که در برخي ادوار تاريخي با آن مواجه بوديم که هر نقدي با تهمت و افترا مقايسه و با آن برخورد مي شد؛ متاسفانه نشست مطبوعاتي شما به نظرم جز توهين به خبرنگاران آزادانديش و دلسوزان استان و نيز طرح يکسري مطالب کلي فاقد محتوا چيزي در برنداشت. اگر مي خواستيد، مي توانستيد شفاف و با ذکر دقيق اعداد و ارقام اعتبارات طرح هاي استان را بگوييد که رشد بودجه استان در مقايسه با ميانگين رشد کشوري کاهشي بوده يا افزايشي؟ و اگر نمي دانيد يا احيانا نمي توانيد، بي تعارف بفرماييد تا ما در شماره هاي آتي کل آن را با ذکر دقيق جزييات با احصا از افراد باتجربه و اقتصاددان چاپ کنيم تا مردم بدانند چه کساني با آنها صادق هستند و چه کساني برخلاف ادعاهايشان راست نمي گويند!
ان شاء الله چند هفته ديگر قانون بودجه سال آينده ابلاغ خواهد شد و منتظر مي مانيم ببينيم آن وقت چه خواهيد گفت.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سپیدرود مردم؛ دور از مردم

اصالت در برابر حمایت، پاداشی برای انتخاب صنایع دستی گیلان

«سرطان اداری» ، یک قدم مانده تا «کما»

داستان یک تجاوز و جامعه ای با حس بی عدالتی، تبعیض، تحقیر و ناامنی‌

آداب و رسوم گیلانیان در ماه مهمانی خدا/ از نذری افطار تاعشرخوانی

حادثه کازرون و درس هایی برای نمایندگان گیلان

گرد فراموشی بر آیین های رمضان در آستارا

ما شما را رصد می کنیم، آقای امپراطور

از رای خود پشیمان نیستم اما …

روابط عمومی فعال؛ نیاز یا ضرورت؟!

ضرورت صرفه‌جویی کشاورزان در مصرف آب

وقتی عسل آوران نان آور خانه می شوند

ترنم هفت نوا در محفل عاشقان

نسخه های مبهم نماینده آستارا برای رئیس جمهور و استاندار گیلان!

ششمین جشنواره« بهار نارنج» در کومله لنگرود برگزار می شود

سقوط پان ترک ها به دره حیران آستارا

دیروز تمام شد، بانو!

چهارشنبه ای برای خاتون

چهارشنبه سوری، شادمانه یک آغاز در گیلان

بگذارید خودکفایی برنج همچنان در شعار باقی بماند!؟

ژل رویال، ماده‌ غذایی ارزشمند و معجزه‌گر در درمان بیماریها

افتتاح راه آهن گیلان و آمارهای غلط!

عجله بیش از حد برای گلزنی؛ بلای جان سپیدرود رشت!

گیلان در گازانبر مهاجران

چه شد که شهردار کاربلد و بین‌المللی رشت اینگونه محافظه کار شده است؟!

تغییر از شهرنشینی به شهرگرایی، نیازمند شهری انسان محور

123، مامن بی پناهان

آقای شهردار جلوی ضرر را هر وقت بگیری، منفعت است!

برای یکبار هم که شده فقط تسلیت نگوییم!

تبخال بیماری ویروسی، بی‌خطر و خودبخود بهبود یابنده است

سریال جایزه شبکه باران و تبلیغاتی که جواب نمی دهد!

شب های آستارا تماشا دارد

باغ طبیعت لاکان؛ اکوتوریسم با کمپوست؟!

دو روی سکه تلگرام

تأملی بر رسانه گریزی برخی مسئولان -

اتاق شکوفایی؛ روزنه امیدی برای تحقق اهداف توسعه پایدار

چرا پشیمانی سیاسی در ایران معنایی ندارد/به جوانان اعتماد کنیم

پاس گل مخالفان دولت برای مخالفان نظام

توسعه استان، سرمایه گذاری و میزبانی خوب

بوم گردی؛ طرحی بر لبه تیغ

منطقه آزاد انزلی رویای ناتمام گیلانیان*مجید صیادنورد

سازه های نا ایمن، آوار را فریاد می زنند

نت هایی همایون

نقدی بر فروش اجباری کتاب در آئین های رونمایی آن-

تولید صادرات محور؛ موتور حرکت اقتصاد مقاومتی

تیم ملی فوتبال و توپ پنچر همگرایی عمومی

تابلوبدستان، معضلی در حوزه گردشگری گیلان

پرواز مرغان دریایی بر فراز آسمان شهر انزلی

چرا نیمی از مردم کار نمی‌کنند؟

«تتکا»حمایت کسب و کارهای روستایی در گیلان